تفاوت پرواز چارتری و سیستمی 25 / دی / 1398

امروزه غریب به ۷۰ درصد خرید بلیت هواپیما و دیگر وسایل مسافرتی عمومی از طریق اینترنت انجام می‌شود، از این رو لازم است افراد پیش از خرید بلیت با برخی اصطلاحات رایج آشنایی داشته باشند. چارتر، سیستمی، اکونومی، پرواز لحظه آخری و... جزو همین اصطلاحاتی هستند که ما در ادامه در کلیک سفر در نظر داریم به طور اجمالی معنای و مفهوم آن‌ها را مرور کنیم.

پرواز سیستمی

 رایج‌ترین سیستم فروش بلیت هواپیما که عموم افراد به آن دسترسی داشته و به راحتی از طریق اینترنت، شرکت‌های هواپیمایی و یا آژانس‌های مسافرتی قادر به خرید هستند، سیستمی نام دارد.

همان‌طور که به شاید بتوان از روی نام آن نیز حدس زد، در بلیت سیستمی پروازها به صورت از قبل برنامه ریزی شده انجام میگردد و افراد قادر به رزرو بلیت از هفته‌ها قبل خواهند بود. هرچند کنسل شدن و یا به تعویق افتادن پرواز امری بدیعی محسوب می‌شود، با این حال اغلب اوقات می‌توان بر روی آن برنامه ریزی انجام داد.

وجه تفضل پرواز سیستمی نسبت به دیگر سیستم‌های فروش، قابل برنامه ریزی بودن آن است. همچنین افراد با توجه به دستور عمل از قبل تعیین شده، قادر به استرداد بلیت خریداری شده پیش از پرواز (با کسر وجه) خواهند بود.

ویژگی‌های پرواز سیستمی:

  • امکان رزرو از هفته‌ها قبل از انجام پرواز
  • امکان استرداد بلیت تا چند ساعت پیش از پرواز (با کسر وجه)
  • تخفیف ۲۵ تا ۵۰ درصدی برای بلیت کودکان ۲ الی ۱۲ سال
  • تنوع بالای مسیرهای پروازی
  •  

پرواز چارتری

بر اساس اطلاعات مندرج در دانش نامه ویکی پدیا، چارتر به معنی اجاره کل سیستم‌های هواپیما و یا وسایل نقلیه دیگر است که مفهومی بر عکس خرید تک به تک بلیت صندلی دارد. در حالیکه یک شرکت هواپیمایی به دنبال فروش بلیت به صورت صندلی به صندلی است، شرکت‌های چارتری بر برنامه‌های سفر و هواپیماهای خصوصی مشخص، محموله‌های فوری یا حساس به زمان، آمبولانس هوایی و دیگر اشکال هوایی تمرکز می‌کنند.

در هتل‌ها هم زمانی که یک آژانس مسافربری یا فرد حقیقی در یک هتل تعدادی از تختخواب‌های آن را برای مدت زمان مشخصی کرایه نمایدبه این یعنی هست که آن تعداد و اندازه از تخت‌ها را چارتر کرده است.

پرواضح است که شرکت‌های چارتر کننده برای خالی نماندن صندلی اجاره شده، با نزدیک شدن به زمان پرواز قیمت بلیت را کاهش می‌دهند؛ از این رو به پرواز چارتری پرواز لحظه آخری نیز خطاب می‌شود.

بر این اساس مهم‌ترین مزیت در خرید بلیت هواپیمای چارتر شده برای تورهای مسافرتی یا مسافران عمومی، قیمت ارزان نسبت به قیمت واقعی آن در زمان‌های مشخص شده است؛ بنابراین برای یک مسافر، خرید بلیت چارتر، مخصوصاً در زمان‌هایی که مسافرت عمومی در پایین‌ترین حد خود قرار دارد، فرصتی مغتنم است اما در سایر زمان‌ها ممکن است حتی بلیت چارتر شده با قیمت بیشتری به دست شما برسد.

از آنجا که قیمت تمام شده بلیت در این روش نسبت به سیستم عادی به مراتب ارزان‌تر ارائه می‌شود و ریسک بالای شرکت‌های اجاره کننده صندلی‌ها را طلب می‌کند، بلیت‌های چارتری در بیشتر موارد غیرقابل استرداد، کنسلی و تغییر در روز و ساعت است.

ویژگی پرواز چارتری:

  • قیمت پایین‌تر بلیت چاتری نسبت به بلیت سیسیتمی
  • از آنجا که شرکت چارتر کننده مایل به پر کردن ظرفیت صندلی‌های هواپیما است، فرد در بعضی مواقع قادر خواهد بود بلیت فرست کلس را به قیمت اکونومی تهیه کند.
تورهای مرتبط :